Haberci Kuş

BAKANLIĞI UYARIYORUZ: SORUMLUSU SİZ OLACAKSINIZ!

BAKANLIĞI UYARIYORUZ: SORUMLUSU SİZ OLACAKSINIZ!
428
18 Temmuz 2020 - 8:12

Eğitim İş’in zorunlu hizmet bölgesi puan adaletsizliğiyle ilgili açtığı dava kısmi çözüm ile sonuçlandı. Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan konuyla ilgili “Haksızlıklar giderilinceye kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı 17 Nisan 2015 tarihli yönetmelikte zorunlu hizmete ek puan verilmesini düzenlemişti. Fakat ek puan zorunlu hizmete tabi öğretmenin, zorunlu hizmete tabi bir kuruma atanması ve zorunlu hizmeti tamamladıktan sonra aynı kurumdaki görevleri için hesaplanmaktaydı.

Eğitim-İş konuyu; eşitlik ilkesine aykırı olması, aynı kurumda çalışan öğretmenler arasında adaletsizlik yaratması vb. gerekçelerle yargıya taşımıştı. Yargı sürecinin haklılığı MEB tarafından yapılan 19 Haziran 2020 tarihli düzenlemelerden anlaşılırken yargısal süreç MEB’i düzenleme yapmaya sevk etti.

Yargı süreci devam eden konuya ilişkin olarak MEB, 19 Haziran 2020 tarihinde düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemeye göre bu kez sadece zorunlu hizmeti tamamlamış öğretmenlerin zorunlu hizmete tabi kurumlarda çalışmaları ek puan olarak değerlendirilecek.

“Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var”

Eğitim İş bu konuda yapılan açıklamalarla yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Yönetmelik maddesine göre zorunlu hizmetten MEB tarafından muaf edilen (örneğin 2010 zorunlu hizmet affı)  öğretmenler ile zorunlu hizmete tabi olmayan (geçmiş yıllarda atanan) öğretmenlere ek puan verilemeyecekken MEB tarafından yayımlanan 16 Temmuz 2020 tarihli yazıya göre yönetmelik değişikliğinin yayımlandığı 19 Haziran 2020 tarihinden itibaren zorunlu hizmete tabi kurumlarda çalışmakta olan tüm öğretmenlere ek puan verilmesi yönünde açıklama yapıldı. Muaf olan öğretmenler de 19 Haziran 2020 itibariyle ek puana dahil edildi.

“Bakanlığı uyarıyoruz”

Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan konuyla ilgili “Öncelikle; genelge ile düzenleme yapılması gelecekte sorunlar oluşturabileceğinden değişikliğin yönetmeliğe işlenmesi gerektiği noktasında bakanlığı uyarıyoruz.

Bakanlık açıklamasının 19.06.2020 itibariyle uygulanacak olması yargıya taşıdığımız talebimizi karşılamaktan uzaktır. Çünkü 5 yıldır haksız yere (örneğin MEB tarafından muaf edildikleri için)  puan alamayan öğretmenler söz konusudur. Ayrıca mevcut kurumuna atandığında kurum zorunlu hizmet kurumu iken atanıp ek puan alan öğretmenler ek puandan yararlandırılırken aynı kuruma zorunlu hizmet kurumu değilken atananlar/ kurum şu anda zorunlu hizmet değilse ek puandan yine yararlanamayacaklardır” ifadelerini kullandı.

“Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz”

MEB bir haksızlık yarattığını vurgulayan Aydoğan “Çözüm için yönetmelikte değişiklik yapmış fakat eksik yapmıştır, eksiklik konusundaki uyarılarımız sonucunda bu kez genelge ile düzeltme yolunu seçmiş fakat amaca tam hizmet eden, haksızlıkları bertaraf eden bir düzenlemeyi yapamamıştır. Ayrıca, MEB’in genelge ile yaptığı 19.6.2020 tarihli değişikliklere ilişkin açıklamalar tatmin edici olmamıştır. Gelecekte konuya ilişkin yaşanacak kaosun sorumlusu bakanlığın kendisi olacaktır. Eğitim-İş olarak haksızlıklar giderilinceye kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi tekrar belirtmek isteriz.” Cümleleri ile açıklamasını sonlandırdı.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.