Haberci Kuş

AKIŞIK SİSTEM ÜZERİNDEN ELEŞTİRDİ

Pamukkale Üniversistesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın adrese teslim atama ile eşi Derya Bağ’ı üniveriteye almaya çalıştığı iddiaları tüm Denizli’nin tepkisini çekerken, İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık da konuyla ilgili sessiz kalmayarak; “Liyakat esasına göre değil, hısımlık esasını göre hareket ederek eşine yapmış olduğu kayırma ve yenilen kul hakkı kamu vicdanında kabul edilemez” dedi.

AKIŞIK SİSTEM ÜZERİNDEN ELEŞTİRDİ
1.321
07 Ağustos 2020 - 13:11

Pamukkale Üniversitesi Rekötürü Prof. Dr. Hüsetin Bağ 2017 Yılında, eşi Derya Bağ’ı Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen kadrosundan, Üniversitenin Enstitü Sekreteri kadrosuna atama yoluyla geçiş yaptırdığı kamuoyunun gündemine düşmesiyle Türkiye genelinde büyük bir infial oluştu. Dönemin Milli Eğitim Bakanı olaya müdahil olmuş ve YÖK Başkanlığı eli ile bu atama iptal edilerek, Rektör Hüseyin Bağ’ın eşi Öğretmen Derya Bağ istifa etmek zorunda kalmıştı. Kısa zaman sonra Rektör Hüseyin Bağ, eşini yeniden kuruma aldırmış ve memur kadrosunda Üniversitede imtiyazlı göreve başlamıştı.

Türkiye’nin gündemine oturan bu gelişmelerin ardından geçtiğimiz günlerde yine bir skandal ile Pamukkale Üniversitesi’nin adı duyuldu. İddiaya göre üniversite kadrosunda çalışmak üzere açılan ilanda Rektör Bağ’ın eşi tanımlanarak, adrese teslim kadro açıldı.

İYİ Parti İl Başkanı Raziye Akışık konuyu değerlendirerek “Bugün öğreniyoruz ki, Rektör Bağ eşi için uygun zamanı da yoklayarak ve de tamamen eşinin pozisyonunu tanımlayan şartlar koymak suretiyle yani adrese teslim akademik bir kadro ilanıyla vererek hepimizin vergileriyle varlığını sürdüren bu güzide kurumumuza eşini tekrar atamaya çalışmaktadır.

“Güzide kurumumuzun üzerinde kara bir bulut gibi çökmektedir”

Rektör BAĞ göreve geldiği günden bu güne, Pamukkale Üniversitesi ülke gündemine akademik başarıları, bilimsel çalışma ve aktiviteleri ve şehre ve ülkemize olan katkıları ile değil, sürekli olarak Rektör Bağ’ın içerisinde bulunduğu yönetim skandalları ile gelmekte ve bitmez tükenmez bu skandallar güzide kurumumuzun üzerinde kara bir bulut gibi çökmektedir” dedi.

“Kul hakkı yemekten çekinmediğini de bize göstermiştir”

İl Başkanı Akışık açıklamasının devamında “Rektör BAĞ’ın bu davranışı Kamu kurumlarında var olan nepotizmin ne boyutlara geldiğini, kanun tanımazlığın, ben yaptım oldu anlayışının en hoyrat örneği olarak önümüze sermiş kul hakkı yemekten çekinmediğini de bize göstermiştir” ifadelerini kullandı.

“Yenilen kul hakkı kamu vicdanında kabul edilemez”

Akışık “Rektör BAĞ, yüzbinlerce gencimizin iş bulma kaygısıyla geleceğe dair ümitlerinin tükendiği bu dönemde, yurttaşlarımızın kadrosuzluk nedeniyle mesleklerini dahi icra edemeyerek umutsuzluklarının tavan yaptığı  bu dönemde, binlerce gencimizin akademik kadrosuzluk nedeniyle yurt dışına beyin göçü yaptığı bu dönemde, liyakat esasına göre değil, hısımlık esasını göre hareket ederek eşine  yapmış  olduğu kayırma ve yenilen kul hakkı kamu vicdanında kabul edilemez” ifadelerini kullanarak şu şekilde açıklamasını sonlandırdı;

“Görülmektedir ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde damada ekonominin teslim edildiği bir gerçeklik içerisinde akademinin de rektör beyin eşine teslim edilmesi bu sistemin kaçınılmaz gerçekliği ve hastalığıdır.”

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.