Haberci Kuş | Denizli Haber & Magazin

AKIŞIK: “BU ASGARİ AÇLIK ÜCRETİDİR”

İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık asgari ücretin 2 bin 825 lira 90 kuruş olmasının ardından açıklama yaptı. Akışık, “Açıklanan asgari geçim ücreti değildir, asgari açlık ücretidir” dedi.

AKIŞIK: “BU ASGARİ AÇLIK ÜCRETİDİR”
28 Aralık 2020 - 11:52

Aralık ayından bu yana başlayan asgari ücret tespit komisyonundan bugün açıklama yapıldı. Yapılan 4’üncü toplantının ardından belirlenen asgari ücret Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklandı. Bir önceki yıla göre asgari ücret ise 500 lira artış gösterdi.

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından İYİ Parti Denizli İl Başkanı Raziye Akışık’tan sert bir açıklama geldi. Akışık,” Bir ay boyunca çalış, bakanın üzerindeki ceketi almaya gücün yetmesin, 1 ay boyunca emek harca ama saraydaki bir bardağı alacak kadar değerin olmasın. Asgari ücret tespit komisyonu çalışmaya başlarken 1 ay boyunca belirlediğiniz ücret kadar maaş alacaksınız denilseydi eğer yine aynı rakam mı açıklanacaktı merak içerisindeyim. Yoksulluk sınırı 8.197,62 TL olarak açıklanmış, piyasada enflasyon %100’e dayamışken, asgari ücrete yapılan zam kabul edilebilir gibi değil.

Ya asgari ücrete kabul edilebilir bir zam yapacaksın, yada asgari ücretli kardeşlerimizin maaşlarını piyasada ki enflasyona yedirmeyeceksin. Türkiye’de çalışan insanların %60’ı asgari ücretle çalışıyor. Bu insanların bakmakla yükümlü olduğu insanlar var. Her gün yemek pişecek, kazan kaynayacak, karınlar doyacak. 5 litre sıvı yağ 70 TL iken, 1 koli yumurta 30 TL iken hiç mi utanmadınız bu ücreti çalışan işçi ve emekçi insanlara reva görmeye. Artık bizim ülkede ekmek pahalı, emek ucuz hale geldi. Zaten yaptığınız ve yapacağınız zamlarla şimdiden geri aldınız verdiğiniz zammı. 2020 ocak ayında asgari ücret 386 dolardı, 2021 asgari ücreti 376 dolara tekabül ediyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışanın derdini görmezden geldiniz, umursamadınız. İnsanlar mutsuz, sabırsız, tahammülsüz artık önlerine bakacak hali kalmamış, sayenizde insanlar hayal kurmayı unuttu. Şimdi asgari ücreti açıkladığınız rakam var ya, Dilerim ki Allah sizi o rakamın sonundaki 90 kuruşa muhtaç etsin.” diye konuştu.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.