Haberci Kuş

ADD DENİZLİ’DEN ÇEVİK KUVVET ÇEMBERİNDE BASIN AÇIKLAMASI

ADD DENİZLİ’DEN ÇEVİK KUVVET ÇEMBERİNDE BASIN AÇIKLAMASI
1.369
28 Temmuz 2020 - 15:06

Denizli ADD tarafından Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş ve kapağında hilafet için toparlanın çağrısında bulunan derginin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Denizli Barosu binası önünde ADD Başkanı Kadem Özbay basın açıklamasında bulundu. Açıklamaya, CHP Denizli İl Başkan Yardımcısı İsmihan Yıkar,  CHP Pamukkale ilçe başkanı Arda Arpacı, Eğitim İş Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan’da katıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret etmek, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçuyla Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş’a Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Çevik Kuvvet Çembere Aldı

Basın açıklaması için polis ile görüşen ADD Denizli başkanı Kadem Özbay ve dernek yöneticileri Adliye önünde yapılması planlanan basın toplantısını Denizli Barosu önünde gerçekleştirme kararı aldılar. Koronavirüs tedbirleri kapsamında herkesin maske takarak sosyal mesafe kuralına uyduğu ortamda basın açıklaması esnasında gergin anlarda yaşandı.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Denizli Barosu önünde açıklamalarda bulunan ADD başkanı Kadem Özbay ve 30 kişilik grup çevik kuvvet tarafından çembere alındı. Basın açıklaması devam ederken çember ise daraltılmaya devam edildi. Gerçekleşen açıklamanın ardından koronavirüs tedbirleri kapsamında sırayla suç duyuruları teslim edildi.

“Atatürk’e Hakaret Ettiler”

Adalet Sarayı önünde emniyet güçleri tarafından kısıtlamalara rağmen basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklama da Başkan Özbay, “24 Temmuz’da yani ülkenin tapusunun alındığı tarihte tüm illerdeki valiliklere bir yazı gitti. 3 gün boyunca toplantı, yürüyüş ve basın açıklamasının yasak olacağı bildirildi. Bunu kabul etmeyeceğimizi uzun görüşmeler yaparak ifade ettik. Ayasofya’nın açılışı yıllardır Cumhuriyet ile hesaplaşma derdinde olan gerici bir kitleye adeta cesaret vermiştir. O gün İstanbul sokaklarında sloganlar atarak yürüyenler hepimizin hafızalarında. Tüm Türkiye’de sokağa çıkmaya yasak getirenler, açıklama yapmaya, anayasanın 34. maddesinde yer bulan haklarımızı kullanmayı engelleyenler bu ülkenin sokaklarında hilafet çağrısı yapan gerici kitleye seyirci kaldık. Daha da acısı Atatürk’ün kurduğu bu ülkede diyanet işleri bakanı ALİ Erbaş haddini aşarak, ekmeğini yediği, Atatürk’ün sayesinde oturduğu o koltukta belki de Türkiye’de ilk defa devletin en yetkili makamlarınca hakaret etme cüretini gösterdi” şeklinde konuştu.

“Mustafa Kemal Olmasaydı Ayasofya Konstantin’de Olurdu”

Emniyet güçleri tarafından yapılan uyarılar gereğince konuşmalarına devam edemeyen Özbay, “Yalnızca Ali Erbaş değil devletin en üst kademesinde bulunan insanlar, Türk ordusunu temsil eden milli savunma bakanı, cumhurbaşkanı rahatsız olmadı. Biz öğretmenler okullarımızda Yeşilay haftasında dahil okul idarelerimize ve milli eğitim yetkililerine ne konuşacağımızı ne açıklama yapacağımızı sunarız. Sayın Cumhurbaşkanı ve beraberindekiler bu açıklama metnini görmediler mi? Bir din insanı olarak Ali Erbaş’ın her şeyden öte sevmese bile lanet okuması doğru değildir. İlla lanet okunmak istiyorsa ülkenin sınırlarının işgal altında olduğu o günde, işgalciler ile iş birliği yapanlara lanet okumalı. Mustafa Kemal olmasaydı Ayasofya bugün İstanbul’da değil Konstantin’de olurdu” şeklinde ifadelerde bulundu.

“Laik Cumhuriyeti Biz Koruyacağız”

Yapılan basın açıklamasında Başkan Özbay, “Kendi denetiminde olan, yetkisinde olan birçok yatılı yurtta Çocuklar tecavüze ve istismara uğradı. Bütün bunlara sessiz kaldılar, görmezden geldiler. Denizli’deki din adamlarına ve müftülere çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin Diyanet İşleri Bakanını tanımadığınızı kabul etmediğinizi söyleyin. Müftü Ahmet Hulusi’nin sizlere bıraktığı emanete sahip çıkın ve Ali Erbaş’a haddini bilmesi gerektiğini söyleyin. Ali Erbaş’a destek olan ve yalnız değilsiniz diyen gerici güruha haddini bildirin. O dönemde Mustafa Kemal için de fetvalar yayımlanıyordu. Ama Mustafa Kemal her şeye rağmen çıkıp söyleyeceğini söyledi. Bu ülkede savcı, polis, jandarma var. Cumhuriyetimizi yalnızca onlar korur diye bekledik. Fakat görev bizlere düştü. Bedeli ne olursa olsun Laik Cumhuriyet’e, Atamıza ve devrimlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Kapağında hilafet çağrısı yapan dergiye suç duyurusunda bulunacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmasını bitiren Başkan Özbay son olarak, “Lozan Barış Antlaşması’nın 97. Yıl dönümünde kılınan Cuma Namazı Laik Cumhuriyet’in cenaze namazı olarak kabul edilmiştir. Konuşmanın bitiminde milliyetçi bütün yurttaşlara seslenen Özbay, “Şimdi değilse ne zaman? Sen değilsen kim? Laik Cumhuriyet için toparlanın!” şeklinde çağrıda bulundu.

Başkan Özbay ve beraberinde bulunan ADD Denizli üyeleri suç duyurusunda bulunmak üzere Adliye binasına giriş yaptılar. Adliyeye yapılan girişte polisin yoğun güvenlik önlemleri devam etti.

Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Copyrigth 2016 habercikus.com tüm hakları saklıdır. Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercikus.com’a aittir. habercikus.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır. Bunlar habercikus.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz. habercikus.com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. habercikus.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.