8 ASIRLIK GELENEĞE ŞAP ENGELİ

Denizli’nin Çal ilçesinde şap hastalığı çıktı. Hastalık nedeniyle 800 yıldır yapılan Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı etkinlikleri yapalamıyor.

  • 22 Ağustos 2022 - 13:46
  • Son Güncelleme : 25 Ekim 2022 - 13:16

Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı etkinlikleri yapalamıyor.  

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Aşağıseyit Mahallesi’nde 800 yılı aşkın zamandır düzenlenen Geleneksel  Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı, bölgede görülen şap hastalığı nedeniyle bu yıl düzenlenmeyecek. 

Aşağıseyit Mahallesi’nde 27-28 Ağustos tarihlerinde geleneksel Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı etkinliği düzenlenecekti. Çal Belediyesi etkinlikle ilgili tüm hazırlıklarını tamamladı. Etkinliğe günler kala ‘Şap Kabusu’ yaşandı. 

HAYVANLAR AĞRI’DAN GELDİ

Aşağıseyit Mahallesi’nde bir vatandaş, geçtiğimiz günlerde Ağrı’dan büyükbaş hayvan getirtti. Bir veteriner hayvanları kontrol ederken, şap hastalığını tespit ederek, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bilgi verdi. Yapılan kontrollerde 10 büyükbaş hayvanda şap hastalığına rastlandı. Aşağıseyit Mahallesi ile 10 kilometre çapındaki tüm yerleşim yerlerine hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı. Dolayısıyla hafta sonu düzenlenecek olan Aşağıseyit Mahallesi’ndeki etkinlikte iptal edilmiş oldu.