UĞUR MUMCU’YU ANMAK İÇİN TOPLANDILAR

0

CHP Merkezefendi Gençlik Kolları Uğur Mumcu’yu anmak için bugün Candoğan Parkı’nda bir araya geldi. Katılımcılar arasında CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’da vardı.

Merkezefendi Gençlik Kolları başkanı Mehmet Özdarak; “Ülkemiz karanlığını aydınlatmaya çalışan, bir mumda bizim için daha nice karanlıkları aydınlık edecekken bir suikast sonucu göçüp gitti aramızdan. O Türkiye’ye araştırmacı gazeteciliği öğretmiş kitaplarıyla bir eğitimci örneği olmuştur” dedi.

Özdarak konuşmasına şu şekilde devam etti.

25 sene önce ayrıldı aramızdan toprak oldu çoktan bedeni, ama şu da var ki biz onu unutmadık unutmayacağız!

Biz gençlik olarak, halk olarak ölümünün karanlıklara yol açmasına izin vermeyeceğiz. Tıpkı onunda söylediği gibi

Ben Atatürkçüyüm ben cumhuriyetçiyim Ben laikim ben anti-emperyalistim Ben özgürlükçüyüm ben insan hakları savunucusuyum Ben terörün karşısındayım Ben yobazların hırsızların çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanyalamadınız. Öyleyse vurun parçalayın her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar, doğacaklardır.

Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 25. Yılında saygı ve özlemle anıyoruz. dedi

Arkasından konuşmayı devralan Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İsmail GÜLTEKİN; “Emek, eşitlik, aydınlanmadan, bağımsızlıktan yana; araştırmacı gazeteciliğin en seçkin temsilcilerinden, yazdıklarıyla geleceğe ışık tutan Uğur Mumcu, söylediklerinden korkan, karanlıkların ardına saklanan ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak isteyen odaklar tarafından 24 Ocak 1993’te katledilmiştir. 30 yıl öncesinden bugünü gören, laiklik karşıtı faaliyetler yürüten örgüt ve tarikatlar hakkında yaptığı çalışmalar ile kamuoyu ve devleti uyaran Uğur Mumcu, sadece bir gazeteci değil, ülkesini ve milletini korumaya çalışan bir yurtseverdi” dedi.

İKTİDAR, UĞUR MUMCU’YA RAHMET OKUMALI “

Dün burunlarının dibindeki yapılanmadan bihaber olduğunu iddia eden iktidar; ‘Tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocuklar, 30 yıl sonra general olacaklar ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar’ diyerek Türkiye’nin sürükleneceği noktayı öngören Uğur Mumcu’nun mezarında rahmet okumalıdır.

Bunun yerine korku imparatorluğu yaratarak, kendinden olmayana yaşam hakkı tanımayan, kendi gibi düşünmeyeni terörist ilan eden iktidar; korku duvarlarını yıkacak, ortada dönen kirli oyunları ortaya çıkaracak yeni Uğur Mumculardan korkmaktadır! Ancak korkunun da ecele bir faydası yoktur”

ASLA HUZUR BULAMAYACAKLAR

“Ülkemizin aydınlık geleceği için kalemini korkusuzca kullanan, gerçekleri halka açıklamayı canı pahasına kendine görev edinen Uğur Mumcu’yu katlettiğini sananlar, saklandıkları gölgelerde asla huzur bulamayacak, korktukları sonun başlangıcında yavaş yavaş boğulacaklardır, bunun akabinde

Uğur Mumcu gibi dünya görüşlerinden dolayı siyasi cinayetlere kurban giden Abdi İpekçi,Muammer Aksoy,Turan Dursun,Bahriye Üçok,Ahmet Taner Kışlalı ve diğerlerini de unutmadık. Mücadelesini verdikleri değerler ve ilkeler unutulmadı,unutulmayacak.

Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileğiyle,aydın kimliği,demokratik duruşu ve ilkeli yaşamıyla gelecek kuşaklara örnek olmayı sürdüren Uğur Mumcu`yu saygı ve özlemle anıyoruz.

Bu duygularla birlikte başta Uğur Mumcu olmak üzere, bu ülkenin demokrasi mücadelesinde ve bağımsızlığı yolunda şehit verdiğimiz tüm gazeteci ve aydınlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.