ORUCUN BEYİN ÜZERİNDEKİ İNANILMAZ ETKİSİ

0

Ramazan ayı’nda beyin, nefis-i emmarenin (kötülüğü emreden nefis) uyarılarından daha az etkilenir. Ramazanın son 10 gününde durumumuz budur. Biyolojik bedenimiz artık bu son 10 günde kendisine ulaşacak Kadir’i beklemektedir”

Oruç kıtalararası yolculuk gibi

Ramazan boyunca gündüz yerine gece yiyen ve az uyuyan oruçluların biyolojik saatleri değişir, oruçlular kıtalararası yolculuk yapmış gibi olur, yeni yaşam tarzına adaptasyonda zorlandığını, hayat tarzının değişmesinin, hormonların salınım saatleri,hücrelerin kullandığı yakıtlar, hücredeki sentez ve parçalanma işlevlerinin zamanları değişir.

Stres kurtulmanın ilacı oruç

Bu tip yaşam tarzı değişikliklerinin vücut tarafından “stres” olarak algılanır.
“Oruç bir stres oluşturarak bir mücadeleye zorluyor. Ramazanla stres egzersizine başlıyoruz”

Modern insanın en büyük problemi olan stresten kurtulmanın en iyi ilacının oruç olduğu doğrudur.”Stresten kurtulma, yeni şartlara uyum sağlamayla söz konusu olabiliyor. Bunun en iyi yolu da uyku ve yeme içme düzeninin değiştirilmesinden geçiyor”

3 hafta gerekiyor

Yoğun stresin etkilerinden kurtulmak için gerekli olan süre 3 haftadır.
“Ramazan ayı 30 gün olduğuna göre tutulan oruçla yaklaşık 20. günün sonunda artık yeni yaşam tarzına alışmış ve ramazan başındaki ağır stresten kurtulmuş oluruz”
Beyin tam kapasiteye çalışıyor

Beynin, diğer hücrelerden farklı olarak oruç esnasında tam kapasiteyle çalıştığını, diğer organların çalışmaları azaldığı için beyne daha az uyarı gittiğini biliniyor.”Böylece beyin, nefis-i emmarenin (kötülüğü emreden nefis) uyarılarından daha az etkilenir. Ramazanın son 10 gününde durumumuz budur. Biyolojik bedenimiz artık bu son 10 günde kendisine ulaşacak Kadir’i beklemektedir”

Bin aydan daha hayırlı

Kadir Gecesi’nin, bütün dünya göz önüne alındığında 24 saat sürer, bu bir günlük süre bin aydan daha hayırlıdır.
Şöyleki.
“Kadir Gecesi’nde halklar, ölçüler alemi dediğimiz içinde yaşadığımız alemle, boyutsuzluk alemi dediğimiz emirler alemi iç içe giriyor, iki alemin birbirine kapısı açılıyor. İç dünyamızda da kalp kapımız açılıyor. Emirler alemindeki ruh, nefis alemine uzanıyor.
İnanmış akıl olan imanımız, ruh aleminde dolaşmaya başlıyor, sırlar keşfediliyor, biyolojik bedenimize keşifle elde edilen güzellik programları yerleştiriliyor. Ramazan sonunda, gelecek seneki Kadir Gecesi’ne kadar bu bilgiler kullanılıyor. Ramazanın sonu bayram. Bayramla ruhun nefis karşısındaki zaferi ve kazanılan yeni bilgi ve tecrübelerin heyecanı yeni bir derecede kutlanıyor.”
ALLAH sabrınıza, şükrünüze, mükafatlar versin

Cevap yaz