ORGAN TACİRLERİNİN KOLU DENİZLİ’YE UZANDI

0

Aydın’ın Buharkent ilçesinde, emniyet mensuplarının düzenlediği operasyon sonucunda, organ ticareti yaptığı iddiasıyla gözaltına altına alınan şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan şahsın, kendi böbreğiyle birlikte en az 2 kişinin daha böbreğini sattığı öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, 22 yaşında ki C.A.’nın bir böbreğini 35 bin lira karşılığında sattığının öğrenilmesi üzerine başlatılan soruşturma sonucunda, satışa aracılık eden H.K.’ye ulaşıldı.

Denizli’de ikamet eden H.K.’nin 26 Aralık 2017’de C.A.’nın bir böbreğini Ankara’daki özel bir hastanede Mete D. adına düzenlenmiş sahte kimlikle kendisini oğlu olarak tanıttığı T.D.’ye sattığı öğrenildi. Yapılan sağlık kontrollerinde H.K., C.A. ve halen aranmakta olan başka bir şahsın daha böbreklerini aynı yöntemle sattıkları anlaşıldı. Düzenlenen operasyonla Denizli’de yakalanan H.K., Nazilli Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilmesinin ardından sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. Suçlamaları kabul etmeyen H.K.’nin, olaylarla ilgisinin olmadığını, C.A.’nın ise kendisine uyuşturucu verildiğini ve silah zoruyla böbreğini verdiğini söylediğini iddia etti. Başka bir tanık ise C.A.’nın böbreğini kendi isteği ile sattığını ifade etti. Buharkent’te yürütülen operasyon kapsamında H.K.’nin organ ticareti suçlamasıyla tutuklanması, yaklaşık 8 yıl önce kaybolan 22 aylık Mustafa Erol olayı ile alakası olup olmadığı şüphesi de gündeme geldi. Soruşturmanın çok yönlü olarak sürdürüldüğü öğrenildi.