‘İYİ’ Mİ PARTİ ?

0

İYİ PARTİ geçtiğimiz sene MHP ile yollarını ayıran Meral Akşener tarafından 25 Ekim tarihinde  Ankara’da düzenlenen bir toplantıyla resmi olarak siyaset arenasına giriş yaptı. Akşener partinin kuruluşuna dair dilekçeyi İçişleri Bakanlığı’na vererek siyasi kanattan birçok insan için merak konusu olan partinin ismini Türkiye’ye duyurdu.

Tabi ekmeği biten, suyu biten, şarjı biten ülkemin bitmeyen TROLLERİ yine durmadan sosyal medya ve gereksiz birçok kaynaktan gördükleri fotoğraflar ve yazılar ile gaza gelerek ya da bir komut alarak yine sosyal medya üzerinden saldırmaya başladı. Kim ne derse desin üstlerine düşeni her zaman layıkıyla yapan TROLLER yine kalp kırmayı, hakaret etmeyi, sıkıştıklarında ise saldırmayı başardılar.

Öncelikle bir vatandaş olarak üstüme düşeni yapıyor ve yeni kurulmuş partiyi üstümdeki tüm siyasi ve mesleki kimliği bir kenara bırakarak yorumlamak istiyorum. İlk cümlem ‘Hayırlısı olsun’ olacak. Allah yürüdükleri yolda yardımcıları olsun. Bir seçmen olarak siyasi politikaları, söylemleri, izlenimleri, insanlara yaklaşımları, kadroları, Ekonomik ve Kültürel olarak izleyecekleri politikaları benim için çok önemli. Bu konuda ne yapacaklarını ve nasıl bir yol izleyeceklerini çok merak ediyorum. Malum Meral Akşener’in Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde 25 Ekim tarihinde düzenlediği toplantıyı canlı yayınla kesintisiz bir tek CEM TV verdi. Kaçınız bu kanalı biliyor bilmiyorum. Ben sonuna kadar oradan izleme imkanı buldum. Bize saracak çok yara bıraktınız diyen Meral Akşener’in iktidar için ne kadar istekli ve arzulu olduğunu bir kez daha gördüm. Yeterli mi? Elbette bu yeterli değil. Kurucu listesine baktığımda Denizli’nin de tanıdığı 3 ismin olması; Denizli’de MHP’nin muhalif kanadın temsili Yasin Öztürk’ün listede bulunması beni mutlu etti. Yeni bir oluşumda, yeni bir heyecanda Denizli yine adını koymuştu. Şahsen de tanıdığım ve bilgi birikimine saygı duyduğum Yasin Bey’e de başarılar diliyorum.

Gelelim Meral hanıma; 61 yaşında olan Meral Akşener, aktif olarak siyasete 1990 yılında başlamış. Türkiye’nin bugüne kadar ilk ve tek kadın içişleri bakanı olma ünvanı taşıyan Akşener, siyasi arenada bugüne kadar birçok aktif rol üstlenmiş. Miş diyorum çünkü hanımefendinin siyasi yaşı benden uzun. İster istemez google destekli bir yazı yazmak zorunda kalıyorum. Üstlendiği siyasi kimlikleri sizler de benim gibi araştırıp, seçim yaparken bunları dikkate alabilirsiniz fakat; Ben günümüzde üstlenmiş olduğu role bakmak ve bunu konuşmak istiyorum. Türk kadının da büyük bir merakla beklediği bir isimdir Meral Akşener. Çünkü memlekete gerçekten bir kadın elinin değmesi gerek diyeceğimiz dönemlerden geçiyor. Buna ister heyecan diyelim, isterseniz reklam… Fakat gerçek bu kardeşim. En büyük cezbedici özelliği kadın bir siyasetçi olması ve o kadının yıllarını siyasete adamış bir deneyime sahip olması. Sağdan, Soldan, Merkezden birçok insanın ilgi duyduğu İYİ Parti, kadın bir lider ile İYİ…

MHP’nin muhalif kanadı yanında olsa da Akşener, sadece muhalif MHP kanadına hitap etmiyor. Bunu da görmekte fayda var. Denizli’ye gelen Akşener Çınar Meydanı’ndan Valiliğe kadar bir yürüyüş düzenlemiş. Bu yürüyüş esnasında CHP’li bir bayanın ‘Bu sefer siz gelin oyum size’ diyerek desteğini göstermişti. Yani SOLumuz Akşener’e ılımlı bakıyor. 2 – 3 gün önce kurulan bir partinin uyandırdığı heyecan siyasi olarak izleyecekleri yol ile arkasında milyonlarca insanları toplayabilecek potansiyeli taşıyor.

Yazımı uzatarak amacım sizleri sıkmak ya da bildiğiniz şeyleri sizlere yeniden söylemek değil. Özünde gelmek istediğim konuya sizlere bunları anlatarak alıştırmak ve ısındırmak istedim. Maalesef hala sosyal medya üzerinden çok ahlaksız ve terbiye dışı eleştirilerde bulunan arkadaşlarımız var. Onları bir kadına karşı ve yıllarca siyasete emek vermiş bir insana karşı terbiyeli ve edepli konuşmaya davet ediyorum. Herkes kendine yakışanı yapar arkadaşlar… Yapmayın! Hayırlı olsun diyelim ve hepimiz izleyelim onların gidecekleri yolu. Sonrasında seçim yine bizim. İster AKP’ye ister CHP’ye ister MHP’ye veya diğer siyasi partilere oy verebiliriz. Ahlak dışı ya da eleştirel yorumlarınız inanın sizleri küçük duruma düşürüyor. Parti logosu ve ismi hakkında yaptığınız eleştiriler konusunda da sosyal medya üzerinden bulduğunuz her fotoğrafı kendinize kaynak yapmayınız diyerek uyarmak istiyorum çünkü cidden şaka gibi paylaşımlarda bulunan çok fazla TROL ile karşılaştım. Kendinize biraz çeki düzen verip kaynaklarınıza dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü hakkında başından beri FETÖCÜ dediğiniz kadın birçok defa şu sözü söyledi: “İSPATLAMAZSANIZ ŞEREFSİZSİNİZ”. Bu kadın hakkında gözaltı kararı çıkmasını bile bir kenara bırakın geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı’na verdiği dilekçeyle siyasi bir parti kurdu.

Son olarak ise İYİ Parti’nin hedeflerinden biri olan 40 yaş üstü kadınlarda okur yazarlık oranını 5 yıl içinde yüzde yüz yapma hedefini kutluyor ve Türkiye’nin asli sorunlarından biri olan eğitim politikasını da merakla bekliyorum.