İSTİSMARA KARŞI DENİZLİ’DEN 5 BİN İMZA

0

CHP Merkezefendi örgütüne bağlı gençler ve kadınlar,  20 Şubat günü başlattıkları tecavüze ve cinsel istismara karşı devam eden imza kampanyasında sona geldi. Bir basın açıklaması düzenleyen CHP’li gençlere ve kadınlara CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, CHP Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur, Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker, Pamukkale İlçe Başkanı Osman Tabu, kadın kolları başkanı ve vatandaşta yoğun ilgi gösterdi.

Açıklama yapan CHP Merkezefendi Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Özdarak;

“Bir çocuk tecavüze uğramışsa 3 yaşında, insan olana en büyük felaket bu dünyada. Bir çocuk tecavüza uğramışsa 4.5 yaşında, insan olana en büyük felakettir bu dünyada. Bir çocuk tecavüze uğramışsa 5 yaşında, insan olana en büyük felakettir bu dünyada. Bir kadın tecavüze uğramışsa evinde, işinde; İnsan olana en büyük felakettir bu işte! Bir kadın tacize uğradıysa herkesin gözü önünde, yerlerde sürükleniyorsa sokakta, evinde; insan olanan, en büyük felakettir bu işte! Ey, bu ülkeyi yönetenler! Fetvalarıyla ekranlarda boy gösterenler! Bu toplumu siz çürüttünüz. “6 yaşındaki çocuk evlenebilir” dediğinizde çürüttünüz. Çocuk istismarında 12 yaş ayrımı yaparken çürüttünüz. İmam nikahını yasallaştırıp evlenme yaşını fiilen 15’e indirirken çürüttünüz. Çocuklarımızı ensar gibi tescilli vakıfların kucağına iterken çürüttünüz. “Bir kereden bir şey olmaz” derken çürüttünüz. “Küçüğün rızasıyla oluyor bu işler” dediğiniz zaman çürüttünüz. “Çocukları istismarcılarla evlendirelim” dediğinizde çürüttünüz. Şimdi de kalkmış utanmadan hadımdan, idamdan bahsediyorsunuz. Ne hadım, ne idam! Çözüm cezaları arttırmakta değildir Çözüm toplumdaki bu çürümüşlükten kurtarmaktır. Bunun panzehiri de laik, bilimsel, çağdaş eğitimdir. Farkındayız, biz “Çocuklar taciz edilmesin, öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler” diye haykırırken; siz her şeyimizi sattığınız yetmezmiş gibi şeker fabrikalarımızı da satıyorsunuz! Farkındayız ve kararlıyız! Atamızın bize emanet ettiği Cumhuriyet’i sonsuza kadar koruyacağız. Vatanımızı da, fabrikalarımızı da, kadınlarımızı da, çocuklarımızı da biz koruyacağız! 15 yılda yarattığınız bu kokuşmuş, bu çürümüş düzenden ülkemizi ve halkımızı biz kurtaracağız! Kadınlarımız ve çocuklarımız sahipsiz değildir. 2 günde topladığımız yaklaşık 5 bin imzayla halkımız da bizim yanımızda, buna inanıyoruz ve diyoruz ki, “Aydınlık ve güzel günlere hep beraber kavuşacağız”.

Açıklamanın ardından 2 günde toplanan yaklaşık 5 bin imza CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’ya teslim edildi.

Milletvekili Basmacı ise; “Maalesef bugün ülkemizde kadına şiddet binde 1400 arttı. Çocuk istismarı yüzde 720 arttı. Bu kadar kokuşmuşluğun, bu kadar acizliğin içinde, sizler 15 yıl içinde hiç istifa eden bakan, aileden ve sosyal işlerden sorumlu, “Ben bunu beceremedim” diyen kadın bakan gördünüz mü? Maalesef “ Bir kereden bir şey olmaz” diye diye ülkemizi bu hale getirdiler. Bence bir an önce tüm bakanlar bu işten istifa etmeli. Yönetemedikleri ülkemizi bize, özgürlüğe laikliğe, gerçekten birlikteliğe bıraktıkları insanlara bırakmalılar. Bu imzaları onurumla alıyorum. Yarına, geleceğe ship çıkan tüm genç arkadaşlarım emeğine, yüreğine sağlık diyorum. Gelecek onların, geleceklerine sahip çıkıyorlar. Bizlerde kadın vekiller olarak, Çarşamba günü saat 12:00’da meclisten bir basın açıklaması ile aslında istifa etmesi gereken hükümet temsilcilerine Denizli’nin kalbini, vicdanını, yüreğini temsil edeceğiz. Emanetinizi yerine ileteceğim” dedi.