• whatsapp
 • MBO ART STUDİO
 • HABERCİ KUŞ TV

logo

reklam

IPHONE 7, SAMSUNG S7, HTC10, LG G5, MOTO Z/FORCE KARŞILAŞTIRMA


M. Yavuz Değirmenci
mydegirmenci@gmail.com

Evet Sayın Habercikus.com teknoloji meraklıları. Teknoji ve özellikle akıllı telefon piyasasında 2016 yılına damga vuracak yeni “Amiral Gemisi” tabirli telefonların tanıtımları en son yapılan Iphone 7 ve Iphone 7Plus ile tamamlanmış oldu.

Muhtemelen bu sene içinde lansmanları gerçekleşmiş olan  LG G5, Motorolla Z/Force, HTC 10 ve Samsung Galaxy s7 model telefonların teknik özellikleri fiyatlar hakkında az çok meraklıları incelemiş ve hatta bunlardan birisine sahip olmuşlardır.

Son olarak Iphone 7 lansmanıyla birlikte artık hepsini karşılaştırıp hangi telefon modeli hangi özellikleri ile rakiplerinden üstünlük sağlıyor hep birlikte inceleyelim.

Öncelikle şağıdaki tabloyu dikkatlice inceleyelim…

iphone-7-vs-galax-s7-640x342

Ekran büyüklüğü açısından en geniş ekran 5.5 inch genişliği ile Motorolla Z/Force olurken hemen ardından 5.3inch lik boyutuyla LG G5 5.2inch boyutuyla HTC10 ve 5.1 inch boyutuyla samsung s7 geliyor. Yıllardır küçük ekran özelliğini kimseye kaptırmayan Iphone 4.7 inch ekran genişliği ile diğer rakiplerinden daha zarif bir görünüşü ile önde bulunuyor.

Ekran çözünürlüğü açısından ise Iphone yine sevenlerine hayal kırıklığı yaşatarak rakiplerinin tam yarısı kadar 1334×750 ekran çözünürlüğü ile piyasaya çıkarken diğer tüm rakip modellerinde 2560×1440 ekran çözünürlüğü mevcut.

Piksel yoğunluğu olarak bu karşılaştırmanın tartışmasız galibi hayranlarına 577ppi lik ekran yoğunluğu ile daha canlı bir görüntü vaad eden Samsung s7 olurken hemen ardından 564ppi lik oranıyla HTC 10, 554ppi lik oranıyla LG G5, 535ppi yoğunluğuyla Motorolla Z/Force gelirken çok düşük ekran çözünülüğü ile çıkan Iphone 7 ise ekran piksel yoğunluğunda ise yine rakiplerinin çok daha gerisinde kalarak 326ppi lik bir yoğunluk sunmuş oluyor.

İşlemci açısından Iphone 7 A10 fusion isimli yeni işlemci ile hayranlarının karşısına çıkarak beklentileri karşılamış oldu. Rakipleri ise snapdragon firmasının  810 isimli işlemcisinde yaşanan bir çok problemden ders alarak ürettiği Snapdragon 820 isimli işlemci ile piyasaya çıktı.

İşletim sisteminde ise Iphone 7 ios10 işletim sistemini hayranlarına sunarken diğer rakipleri Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi ile piyasaya çıktı

Arka kamera konusunda ise en göze batan model ise Motorolla Z/Force çift arka kameradan 21 mp normal kamera ve 13 mp geniş açılı kamerası ile önde görülürken hemen ardından yine çift arka kamera ile hayranlarına sunulan G5 de 16 mp düz 8 mp geniş açılı kamerası ile rekabetini sürdürdü Galaxy s7, HTC 10 ve Iphone 7 ise 12 mp tek arka kamerası ile hayranlarına sunuldu. Ama arka kamera konusunda fotoğraf uzmanlarının en çok dikkatini çeken ise 1.7 diyafram açıklığı oranıyla rakiplerine tartışmasız fark atan Samsung Galaxy S7 oldu. HTC 10, LG G5 Motorolla Z/Force ve Iphone 7 ise 1.8 gibi bir diyafram açıklığı oranıyla hayranlarını hayal kırıklığına uğratmadılar

Ön kamerada ise LG G5 8mp kamera ile öne geçerken ardından 7mp kamera ile Iphone 7 ve 5mp kamera ile de Samsung s7, HTC 10 ve Motorolla Z/Force geliyor.

Dahili hafıza konusunda ise Iphone 32/128/256 gbyt hafızalı seçenekleri ile öne geçiyor. Diğer 4 modelimiz ise 32/64 gbyt seçenekleri ile geriden geliyor olsalar da Özellikle Samsung s7, LG G5 ve HTC 10 micro sd ile kapasite arttırma özgürlüğü sunarken Iphone 7 ve Motorolla Z/force hayranlarına micro sd desteği sunmamakta.

Pil konusunda ise Iphone yine 1960 mAh lık pil kapasitesiyle en düşükde kalırken ardından 2800 mAh ile LG G5 3000 mAh ile Samsung s7 ve HTC 10 geliyor. Motorolla Z/Force ise hayranlarına 2600 mAh ve 3500 mAh lık iki farklı pil ile seçenekler sunuyor.

Karşılaştırdığımız tüm modellerde parmak izi okuyucu mevcut olup ek özellikler olarak da Iphone 7, Samsung S7 ve Motorolla Z/Force su ve toz geçirmezlik özellikleri ile öne çıkıyor. HTC 10 ve LG G5 ise su geçirmezlik özelliği sunmuyor.

Fiyat olarak 2.200 TL ile 3.500 TL aralığında olan bu modellerin donanımsal farklılıklarını elimden geldiğince sizlerle paylaşmak istedim. Yalnız bilinmesini isterim ki yukarıda okuduğunuz tüm bu farklılıklar kağıt üstünde her ne kadar çok farklı gibi gelse de firmaların gerek arayüzleri gerek ise  yazılım desteği ile ortaya koydukları performanslar ile bu donanımsal farklılıklar bizlerin çok da hissedebileceği düzeyde olmuyor.

Özellikle belirtmek isterim ki Iphone kullanıcılarının sürekli övündüğü ve Iphone modellerinin çok satılmasında ki birincil sebep olan kasmama ve takılmama özelliği 2015 yılından itibaren üretilmiş tüm Android işletim sistemli “Amiral Gemisi” modellerinde de aynen mevcut. Google firması Android 5.0 dan itibaren kasma sorununa nihai çözüm bularak android işletim sistemli telefon severleri rahatlatmış oldu.Yukarıda karşılaştırdığımız tüm modeller arasında cihazdan cihaza değişebilir olsa da kasma sorunu milisaniyeler ile ölçülür haldedir.Ve biz son kullanıcıların çok da fark edebileceği bir düzeyde değildir.

Telefonunuzun hafızasında ne kadar uygulama yüklüyse ve arka planda çalışan program sayısı ne kadar fazlaysa telefonun performansı o derece düşer.

 

Bugünlük benden bu kadar dostlar bir sonraki yazımda ise Akıllı Telefon piyasasının devleri olan Iphone 7plus, Samsung Note 7 ve LG V20 modellerini karşılaştırmaya çalışacağım.  Dostça ve sağlıklı kalın.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DARBEDEN BAYRAMA UZANAN YOL

  11 Eylül 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI, SİYASET

  15 Temmuz... Türk'e baş kaldırının yazıldığı tarih. Tankla, topla, uçakla vatanımızda darbeye teşebbüs edenler; arkalarındaki emperyalist güçler, fetö terör örgütünün elemanları ile resmen katliam yapmışlardır. O saatlere geri dönelim. Ortalık kan gölü, insanlarımıza uçaktan, helikopterden yerden her taraftan ateş açılıyor. Cumhurbaşkanı mahsur, Başbakan yolda kalmış, bakanlar ortada yok. Kısacası Devlet otoritesi yok. İşte o anda bir Lider duruma el koyuyor. Hemen Mhp genel merkezine geçip ulaşılabilen tüm ordu mensuplarına bu darbeye ka...
 • IPHONE 7, SAMSUNG S7, HTC10, LG G5, MOTO Z/FORCE KARŞILAŞTIRMA

  09 Eylül 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI, TEKNOLOJİ

  Evet Sayın Habercikus.com teknoloji meraklıları. Teknoji ve özellikle akıllı telefon piyasasında 2016 yılına damga vuracak yeni "Amiral Gemisi" tabirli telefonların tanıtımları en son yapılan Iphone 7 ve Iphone 7Plus ile tamamlanmış oldu. Muhtemelen bu sene içinde lansmanları gerçekleşmiş olan  LG G5, Motorolla Z/Force, HTC 10 ve Samsung Galaxy s7 model telefonların teknik özellikleri fiyatlar hakkında az çok meraklıları incelemiş ve hatta bunlardan birisine sahip olmuşlardır. Son olarak Iphone 7 lansmanıyla birlikte artık hepsini karşıla...
 • DEVLET ADAMI OLMAK…

  30 Temmuz 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI, SİYASET

  1960 larda Marşal yardımları ile Türkiye’ye yerleşen ABD, menfaatine olmayan her girişimde darbelerle ülkemizde yönetimleri şekillendirmiştir. Darbeciler onların çocukları olmuş Türk Milleti her darbe ile yıllarca çile çekip toparlanma çabaları ile zaman kaybetmiştir. 15 Temmuz gecesi bu filmin yeni versiyonunu izledik maalesef. Bu diğerlerinden çok farklı oldu bu resmen bir darbe değil tam bir KATLİAM planıydı. Bu kadar gözü dönmüş bir topluluğun Ülke yönetimini ele geçirdiğini düşünmek dahi korkunç. Darbe eyleme dönüştüğünde Cumhu...
 • İKTİDAR OYUNLARI..

  17 Temmuz 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI

  12 Eylül askeri darbesini yaşamayan bizim nesil için belki çok anlam ifade etmeyebilir. Benim 12 Eylül’ü yaşamış dava büyüklerimin sıklıkla okuyup, bizzat onlardan dinlemiş olmam olaylara bakış açımı geniş tutmama sebep olmuştur.                Darbeler insan onuru ve yaşam hakkının gaspıdır. Hiçbir darbe gerekçesi ne olursa olsun savunulamaz lakin bu darbe deyip olayı hemen ‘’darbeyi bastırdım kahraman oldum’’ hakkını kimseye vermez.                Şimdi bu darbeyi yaptığı iddia edilen bu paralel örgüte bir dönelim. Bu yapı 1960’lı yılla...