ÇOCUK İSTİSMARINA KİMYASAL HADIM

0

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, çocuklara yönelik istismara ilişkin “Kimyasal hadım konusu 2-3 gün içinde gündeme gelebilir” dedi.

Çocuk istismarına yönelik gelen sorulara bir takım açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül; “Kimyasal hadım gündeme gelecek. Mahkeme kararıyla, infaz süresince, kimyasallarla cinsel isteği azaltma ve ortadan kaldırma konusunu birkaç gün içinde yürürlüğe koyma hususunda irademiz var” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, “Cezalarda bir artırım yapılma ihtimali var, bu artırım yapılırken kademelere dikkat edilecek. 12 yaşın altındakilere ceza müeyyidesi daha fazla olacak. Zaten dünyanın her yerinde böyle, bizim mevzuatımızda da böyle. Yoksa ‘Onun altındakileri artırılacak, üstündekileri artırılmayacak’ diye bir şey söylemedim” ifadesini kullandı.

KİMYASAL HADIM YÖNTEMİ NEDİR?

Kimyasal hadım yönteminde diğer hadım şekillerinde olduğu gibi penis ve testisler kesilmeden uygulanıyor. Kimyasal hadım yönteminde çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan hadım etme işleminde mahkumlara belirli aralıklarla ilaç veriliyor. Haplar ve iğneler sayesinde cinsel saldırı suçunda bulunan suçlunun testosteron hormonu azaltılıyor ve cinsel isteği ortadan kaldırılıyor.

DÜNYADA KULLANAN ÜLKELER

Türkiye’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kimyasal hadım; Birleşik Krallık, Polonya, Moldova, Estonya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Hindistan, İsrail, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerde yakın zamanlarda çeşitli cinsel saldırı vakalarında kullanıldı.