• whatsapp
 • MBO ART STUDİO
 • HABERCİ KUŞ TV

logo

reklam

BOMBALI SALDIRIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


facebooktwitter
Mehmet Batumhan Özden
memokanlive@hotmail.com

Bombalı saldırılarda dikkat edilmesi gerekenler

Bir bombanın patlayacağından şüphe ettiyseniz, ya da eminseniz aşağıdaki noktalara uymanız hayatta kalma şansınızı artıracaktır.

1. Bombaya asla ve asla ayakta yakalanmamaya çalışın. Bomba, patladığı noktadan itibaren v işareti çizerek etki yapar. Bomba uyarısı varsa ve patlayacaksa en az 20-25 metre uzaklaşmaya çalışın ve hesaplayabiliyorsanız başınız ters yöne gelecek şekilde hemen yüzükoyun yere uzanın. Kollarınızla başınızı koruyun. Bacaklarınızı uzatın ve çapraz olarak birleştirin. Bu sayede ayakkabı tabanlarınız şarapnellere karşı (az da olsa ) kalkan oluşturabilir. Bacaklarınızı çapraz olarak birleştirmeniz savrulmanızı zorlaştırır ve kasık bölgesini korur.

2. Patlama anında ağzınızı açık tutun. Böylece patlamadan kaynaklanan basıncın ciğerlerinize baskısını azaltmış olursunuz.

3. Yapabiliyorsanız patlama anı ve sonraki yarım dakika içinde nefes almamaya çalışın. Yapabiliyorsanız nefessiz kalma sürenizi uzatın. Patlayıcının kimyasal etkisi ve patlamanın yarattığı sıcak hava ciğerlerinize zarar verebilir.

4. Bomba patladıktan sonra ilk şok üzerinize gelecektir. Açık alandaysanız, şokun ardından bir kaç saniye daha bekleyin. Çünkü o sırada havada uçuşan parçalar olacaktır.

5. İçinizden ona kadar sayın sonra kalkabiliyorsanız kalkın ve uzaklaşın. Bombaya yakınsanız ve kurtulduysanız ayağa kalkmadan temiz havaya ulaşıncaya kadar yerde hareket edin. Sakın sürünmeyin. Çünkü yerler pek çok parça ile dolu olacaktır ve siz süründükçe bunlar vücudunuzu parçalayacaktır. Sürünmek yerine dirseğiniz üzerinde yükselin ve bir bacağınızı kaldırarak kendinizi itin. Bu şekilde temiz havaya ulaşıncaya kadar ilerlemeye çalışın ve bu ana kadar yapabiliyorsanız nefes almayın veya çok az nefes alın.

6. Temiz havaya ulaşabilirseniz ayağa kalkın ve hemen insanların az olduğu bölgeye doğru ilerleyin. (Bombacıya doğru değil tabii) Çünkü ikinci bir bomba olabilir ve büyük ihtimalle insanların yoğunlaştığı yerde patlayacaktır.

7. Güvenli mesafeye ulaştıktan sonra (ortalama 50-100 metre) bedeninizi kontrol edin. Panikle yaralarınızı fark etmeyebilirsiniz.

8. Yanınızda çocuğunuz varsa onun üzerine yatın ve madde 1’deki gibi pozisyon alın.

9. Bombadan korunmak adına bir sütunun arkasına geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu sütunun önünde bir duvar varsa başınız daha büyük belaya girecek demektir. Çünkü bombanın şok dalgası duvardan seker ve direkt üzerinize biner.

10. Kendinizi tamamen güvene aldıktan sonra insanlara yardım etmeyi unutmayın.

Sonuna kadar okudunuz değil mi? Hemde tüm ciddiyetinizle.. Maalesef bir zamanlar sadece doğal afetler durumunda ne yapılması gerektiğini anlatırdı insanlar. Fakat bugün durum bundan ibaret. Muhtemel bir patlamada bunların hiçbiri aklınıza gelmez ama ben yinede yazmak istedim. Çünkü yazmamın başka bir sebebi var..

Okumaya başladığınız ilk saniyelerde pek ciddiye almadığınızın ama 2. maddeye geldiğinizde bir anda huzursuz da olsanız okuma ihtiyacı duydunğunuzun farkındayım. Aynı şeyi bende yaşadım.

Maalesef sosyal medyada artık insanlar bunları paylaşıyor. Bu şekilde önlem almaya çalışıyor, birbirlerini bilgilendiriyorlar. Artık vatandaşımız her şeyi devletten beklemiyor! Tebrik ederim. Başımızın çaresine bakmayı öğrendik. 2016 yılındayız ve internet üzerinden bu tarz bilgileri öğrenerek önlem alıyoruz. Bakın nelere ihtiyaç duyuyoruz..

Neyse sanırım buraya kadar söylediklerim ve okuduğunuz şeyler sizi bir noktaya getirmiş ve umarım bazı şeyleri daha iyi görmemize yardımcı olmuştur.

Malum ülkenin bir çok noktasında son 1 yıl içerisinde bir çok acıya şahit olduk. Bazılarımız unutmuştur belki ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum..

20 Temmuz 2015 Suruç, 34 can kaybı, 100 yaralı

10 Ekim 2015 Ankara Garı,103 can kaybı, 177 yaralı

12 Ocak 2016 İstanbul 11 can kaybı, 16 yaralı

17 Şubat 2016 Ankara 28 can kaybı, 61 yaralı

13 Mart 2016 Ankara 54 can kaybı, 125 yaralı

19 Mart 2016 İstanbul 5 can kaybı, 37 yaralı

7 Haziran 2016 İstanbul 11 can kaybı, 36 yaralı

28 Haziran 2016 İstanbul 41 can kaybı, 239 yaralı (Şu anda son tahmin bu yönde)

Bunlarla yaşamayı öğreniyoruz. Alışıyoruz, unutuyoruz, görmezden geliyoruz… Fakat lütfen yazımın başındaki 10 maddeyi unutmayın. Yarının ne getireceğini inanın bilmiyoruz..

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

BOMBALI SALDIRIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER” için 2 Yorum

 1. Sercan Solmaz : diyor ki:

  Ne güzel haber sitesi kurmuşsunuz ama keşke aldığınız kaynağı da koysaydınız değil mi? O kadar oturduk yazdık.

  • admin : diyor ki:

   Kusura bakmayın Sercan bey ben paylaşımı sizden almadım o maddeler sosyal medyada karşıma çıktı. Onu görüncede uykum kaçtı ve bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Şahsınızdan özür dilerim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DARBEDEN BAYRAMA UZANAN YOL

  11 Eylül 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI, SİYASET

  15 Temmuz... Türk'e baş kaldırının yazıldığı tarih. Tankla, topla, uçakla vatanımızda darbeye teşebbüs edenler; arkalarındaki emperyalist güçler, fetö terör örgütünün elemanları ile resmen katliam yapmışlardır. O saatlere geri dönelim. Ortalık kan gölü, insanlarımıza uçaktan, helikopterden yerden her taraftan ateş açılıyor. Cumhurbaşkanı mahsur, Başbakan yolda kalmış, bakanlar ortada yok. Kısacası Devlet otoritesi yok. İşte o anda bir Lider duruma el koyuyor. Hemen Mhp genel merkezine geçip ulaşılabilen tüm ordu mensuplarına bu darbeye ka...
 • IPHONE 7, SAMSUNG S7, HTC10, LG G5, MOTO Z/FORCE KARŞILAŞTIRMA

  09 Eylül 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI, TEKNOLOJİ

  Evet Sayın Habercikus.com teknoloji meraklıları. Teknoji ve özellikle akıllı telefon piyasasında 2016 yılına damga vuracak yeni "Amiral Gemisi" tabirli telefonların tanıtımları en son yapılan Iphone 7 ve Iphone 7Plus ile tamamlanmış oldu. Muhtemelen bu sene içinde lansmanları gerçekleşmiş olan  LG G5, Motorolla Z/Force, HTC 10 ve Samsung Galaxy s7 model telefonların teknik özellikleri fiyatlar hakkında az çok meraklıları incelemiş ve hatta bunlardan birisine sahip olmuşlardır. Son olarak Iphone 7 lansmanıyla birlikte artık hepsini karşıla...
 • DEVLET ADAMI OLMAK…

  30 Temmuz 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI, SİYASET

  1960 larda Marşal yardımları ile Türkiye’ye yerleşen ABD, menfaatine olmayan her girişimde darbelerle ülkemizde yönetimleri şekillendirmiştir. Darbeciler onların çocukları olmuş Türk Milleti her darbe ile yıllarca çile çekip toparlanma çabaları ile zaman kaybetmiştir. 15 Temmuz gecesi bu filmin yeni versiyonunu izledik maalesef. Bu diğerlerinden çok farklı oldu bu resmen bir darbe değil tam bir KATLİAM planıydı. Bu kadar gözü dönmüş bir topluluğun Ülke yönetimini ele geçirdiğini düşünmek dahi korkunç. Darbe eyleme dönüştüğünde Cumhu...
 • İKTİDAR OYUNLARI..

  17 Temmuz 2016 ANA MANŞET, KÖŞE YAZILARI

  12 Eylül askeri darbesini yaşamayan bizim nesil için belki çok anlam ifade etmeyebilir. Benim 12 Eylül’ü yaşamış dava büyüklerimin sıklıkla okuyup, bizzat onlardan dinlemiş olmam olaylara bakış açımı geniş tutmama sebep olmuştur.                Darbeler insan onuru ve yaşam hakkının gaspıdır. Hiçbir darbe gerekçesi ne olursa olsun savunulamaz lakin bu darbe deyip olayı hemen ‘’darbeyi bastırdım kahraman oldum’’ hakkını kimseye vermez.                Şimdi bu darbeyi yaptığı iddia edilen bu paralel örgüte bir dönelim. Bu yapı 1960’lı yılla...