BOMBALI SALDIRIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

2

Bombalı saldırılarda dikkat edilmesi gerekenler

Bir bombanın patlayacağından şüphe ettiyseniz, ya da eminseniz aşağıdaki noktalara uymanız hayatta kalma şansınızı artıracaktır.

1. Bombaya asla ve asla ayakta yakalanmamaya çalışın. Bomba, patladığı noktadan itibaren v işareti çizerek etki yapar. Bomba uyarısı varsa ve patlayacaksa en az 20-25 metre uzaklaşmaya çalışın ve hesaplayabiliyorsanız başınız ters yöne gelecek şekilde hemen yüzükoyun yere uzanın. Kollarınızla başınızı koruyun. Bacaklarınızı uzatın ve çapraz olarak birleştirin. Bu sayede ayakkabı tabanlarınız şarapnellere karşı (az da olsa ) kalkan oluşturabilir. Bacaklarınızı çapraz olarak birleştirmeniz savrulmanızı zorlaştırır ve kasık bölgesini korur.

2. Patlama anında ağzınızı açık tutun. Böylece patlamadan kaynaklanan basıncın ciğerlerinize baskısını azaltmış olursunuz.

3. Yapabiliyorsanız patlama anı ve sonraki yarım dakika içinde nefes almamaya çalışın. Yapabiliyorsanız nefessiz kalma sürenizi uzatın. Patlayıcının kimyasal etkisi ve patlamanın yarattığı sıcak hava ciğerlerinize zarar verebilir.

4. Bomba patladıktan sonra ilk şok üzerinize gelecektir. Açık alandaysanız, şokun ardından bir kaç saniye daha bekleyin. Çünkü o sırada havada uçuşan parçalar olacaktır.

5. İçinizden ona kadar sayın sonra kalkabiliyorsanız kalkın ve uzaklaşın. Bombaya yakınsanız ve kurtulduysanız ayağa kalkmadan temiz havaya ulaşıncaya kadar yerde hareket edin. Sakın sürünmeyin. Çünkü yerler pek çok parça ile dolu olacaktır ve siz süründükçe bunlar vücudunuzu parçalayacaktır. Sürünmek yerine dirseğiniz üzerinde yükselin ve bir bacağınızı kaldırarak kendinizi itin. Bu şekilde temiz havaya ulaşıncaya kadar ilerlemeye çalışın ve bu ana kadar yapabiliyorsanız nefes almayın veya çok az nefes alın.

6. Temiz havaya ulaşabilirseniz ayağa kalkın ve hemen insanların az olduğu bölgeye doğru ilerleyin. (Bombacıya doğru değil tabii) Çünkü ikinci bir bomba olabilir ve büyük ihtimalle insanların yoğunlaştığı yerde patlayacaktır.

7. Güvenli mesafeye ulaştıktan sonra (ortalama 50-100 metre) bedeninizi kontrol edin. Panikle yaralarınızı fark etmeyebilirsiniz.

8. Yanınızda çocuğunuz varsa onun üzerine yatın ve madde 1’deki gibi pozisyon alın.

9. Bombadan korunmak adına bir sütunun arkasına geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu sütunun önünde bir duvar varsa başınız daha büyük belaya girecek demektir. Çünkü bombanın şok dalgası duvardan seker ve direkt üzerinize biner.

10. Kendinizi tamamen güvene aldıktan sonra insanlara yardım etmeyi unutmayın.

Sonuna kadar okudunuz değil mi? Hemde tüm ciddiyetinizle.. Maalesef bir zamanlar sadece doğal afetler durumunda ne yapılması gerektiğini anlatırdı insanlar. Fakat bugün durum bundan ibaret. Muhtemel bir patlamada bunların hiçbiri aklınıza gelmez ama ben yinede yazmak istedim. Çünkü yazmamın başka bir sebebi var..

Okumaya başladığınız ilk saniyelerde pek ciddiye almadığınızın ama 2. maddeye geldiğinizde bir anda huzursuz da olsanız okuma ihtiyacı duydunğunuzun farkındayım. Aynı şeyi bende yaşadım.

Maalesef sosyal medyada artık insanlar bunları paylaşıyor. Bu şekilde önlem almaya çalışıyor, birbirlerini bilgilendiriyorlar. Artık vatandaşımız her şeyi devletten beklemiyor! Tebrik ederim. Başımızın çaresine bakmayı öğrendik. 2016 yılındayız ve internet üzerinden bu tarz bilgileri öğrenerek önlem alıyoruz. Bakın nelere ihtiyaç duyuyoruz..

Neyse sanırım buraya kadar söylediklerim ve okuduğunuz şeyler sizi bir noktaya getirmiş ve umarım bazı şeyleri daha iyi görmemize yardımcı olmuştur.

Malum ülkenin bir çok noktasında son 1 yıl içerisinde bir çok acıya şahit olduk. Bazılarımız unutmuştur belki ama hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum..

20 Temmuz 2015 Suruç, 34 can kaybı, 100 yaralı

10 Ekim 2015 Ankara Garı,103 can kaybı, 177 yaralı

12 Ocak 2016 İstanbul 11 can kaybı, 16 yaralı

17 Şubat 2016 Ankara 28 can kaybı, 61 yaralı

13 Mart 2016 Ankara 54 can kaybı, 125 yaralı

19 Mart 2016 İstanbul 5 can kaybı, 37 yaralı

7 Haziran 2016 İstanbul 11 can kaybı, 36 yaralı

28 Haziran 2016 İstanbul 41 can kaybı, 239 yaralı (Şu anda son tahmin bu yönde)

Bunlarla yaşamayı öğreniyoruz. Alışıyoruz, unutuyoruz, görmezden geliyoruz… Fakat lütfen yazımın başındaki 10 maddeyi unutmayın. Yarının ne getireceğini inanın bilmiyoruz..

 

2 Yorumlar

    • Kusura bakmayın Sercan bey ben paylaşımı sizden almadım o maddeler sosyal medyada karşıma çıktı. Onu görüncede uykum kaçtı ve bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Şahsınızdan özür dilerim.

Cevap yaz