ALT YAPI ÇALIŞMALARINDAN TARİH AKTI

0

Denizli’de altyapı çalışmaları yapılırken bulunan tarihi kalıntılar, heyecan yarattı. Bugün bölgede yapılacak olan incelemelerle bulunan kalıntıların akıbetinin belli olması bekleniyor.

Tavas Belediyesi ile Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından ilçe merkezinde yürütülen altyapı çalışmaları kapsamında kapanmadan önce TEKEL İlçe Binası olarak kullanılan ve Bağlar olarak bilinen mesireliğin alt taraflarında çalışmalar devam ediyordu. Dün belirli bir noktaya gelinen çalışmalarda kepçenin kazdığı bir alandan taşlar çıkmaya başladı. Belirli büyüklükte ve özenle yerleştirilmiş gibi çıkan taşların ardından çalışanlar tarafından yapılan ilk incelemede toprak altında kalmış tarihi kalıntılara rastlanıldı. Hemen durdurulan kazı sonrası önce Tavas Belediyesi ile Denizli Büyükşehir Belediyesine haber verildi. Ardından olay yerine polis geldi ve kazı yerini güvenlik çemberi altına aldı. Çalışmaların durdurulduğu alanda bugün Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlilerinin inceleme yapması bekleniyor.

Yapılacak olan incelemeden çıkan sonuca göre durum yeniden şekillenecek. İlçede 40 yıl önceye kadar bu bölgede bir yer altı tünelinin bulunduğu ve bu tünelin kapatıldığı öğrenildi. İlçenin yaşlılarından alınan bilgilere göre kalıntıların bulunduğu bölgede ören yerinin bulunduğu iddia edildi.