AKP VE MHP’YE GÜNAYDIN!

0
CHP’nin Sosyalist Enternasyonal Genel Başkan Yardımcısı ve Eski İstabul Milletvekili Umut Oran, Denizli’de katıldığı bir etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna ilişkin yaptığı açıklamada, AK Parti’nin referandumla ilgili gösterdiği çabaları beyhude olduğunu dile getirdi. 
 Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, 4.0 Teknoloji Devriminde Kültür, Ekonomi Siyaset Paneli’ne katılmak üzere Denizli’ye geldi. TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nda düzenlenen toplantı öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Umut Oran, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ndeki referandum öncesi AK Parti’yi uyardıklarını söyledi. Oran, “Biz, mutlaka önlem alınması gerektiğini, Kuzey Irakla ilgili belli yaptırımların uygulanması gerektiğini dile getirdik. Bende TBMM’nin acil olarak toplanması gerektiğini söylemiştim. Çünkü iktidar partisi bu konuyu gündemine almadı. Bu konuyu geçiştirdi. Bu konuyu konuşmak için artık çok geç. Referandum yapıldı. İktidarın şu anki çabaları beyhude. İktidara destek veren MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, daha yeni açıklama yaptı. Buna da çok şaşırdım. MHP bu konuyu daha yeni gündemine aldı. İktidara her koşulda destek veren MHP’nin bu duyarlılığı bizim gibi daha önce göstermeliydi. Bu konuyla ilgili gereken önlemler alınması, diplomasi geliştirilmesi gerekiyordu” dedi.
AK PARTİ VE MHP’YE GÜNAYDIN DEMEK GEREKİYOR
İktidarın ve iktidara destek veren MHP’nin söylemlerini samimi bulmadığını söyleyen Oran, “Daha bu yıl içinde, İstanbul’da Barzani Kürdistan bayrağıyla karşılandı. Barzani AK Parti’nin Genel Kurulunda Türkiye seninle gurur duyuyor tezahüratlarıyla konuşma yaptırıldı ve ayakta alkışladılar. Dün bu şekilde davranılmışkens, ses çıkarmazken, bugün artık olay bitmiş. Kendi deyimleriyle atı alan Üsküdar’ı geçmiş. AK Parti ve MHP’ye günaydın demek lazım” diye konuştu.
DÜNYADAKİ TÜM ÜLKELERLE KAVGALI POZİSYONDAYIZ
Gazetecilerin sorusu üzerine Almanya’da yapılan seçimleri de değerlendiren Oran, “Türkiye’nin tutarsız dış politika anlayışı tüm dünyada doğru karşılanmıyor. Hemen hemen dünyadaki bütün ülkelerle kavgalı pozisyondayız. Bu Türkiye’ye zarar veren bir durum. Almanya’da 3.5 milyon soydaşımız var. Onlarda ilişkilerin gerilmesinden dolayı rahatsız. Nazilerden sonra Almanya’da ilk defa bir ırkçı parti, Alman Parlamentosu’na girdi. Türkiye’deki iktidarın da bu konudaki söylemleriyle desteklediği ırkçı parti, parlamentoda yer aldı. 1 yıl önceye baktığımızda, Merkel’i de samimi bulmuyorum. AK Parti iktidarını da samimi bulmuyorum. Merkel, Kasım seçimleri öncesi iktidara destek olmak için 1.5 yılda 5 kez Türkiye’ye geldi. Bizim tarihimizde böyle bir şey yoktu. Bu doğru bir politika değil, devlet adamlığı böyle olmamalı. Barış içinde yaşamak için, toplumların birlik, beraberlik içinde yaşaması için çaba göstermesi lazım. Nefret dili ve ayrıştırıcı dil kullanmanın kimseye bir yararı yok. Bizim dış politikamızın, ‘Yurtta Barış Cihanda Barış’ olması gerekiyor” dedi.