• basvur
  • BAŞVUR 2
  • başvur 3
  • başvur 4

logo

reklam

2016 İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, 2016 yılı ihracat rakamlarını değerlendirdi.  Kocasert; 2Denizli ihracatının 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,9 arttı’ dedi.


ori_manset-61-23-53

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert    2016 yılı ihracat rakamlarını değerlendirdi.  Ülke ihracatımızın bir takım olumsuz gelişmeler nedeni toplam 8,7 milyar USD dolaylarında kayıp yaşadığını ifade eden Kocasert; “ Denizli ve DENİB ihracatı yükseliş ivmesini sürdürerek 2016 yılını artıda kapattı. TİM verilerine göre DENİB tarafından kayda alınan ihracat, Aralık ayında bir önceki seneye kıyasla yüzde 5,1, yıllık bazda ise yüzde1,9 artış gösterdi. Denizli firmalarının ihracatı ise Aralık ayında yüzde 9,2 artarken, Ocak-Aralık döneminde yüzde 3,2 artış gösterdi. İlimiz bu performansıyla, ülkemizin en çok ihracat gösteren 8. Kenti konumunu koruyor” dedi

Türkiye’nin 2016 yılında dünya ticaretinden aldığı payın arttığında ifade eden Süleyman Kocasert; 2017 yılı ile ilgili öngörüsünü de şu sözlerle açıkladı: “ 2016 yılında küresel ticaretin yaklaşık olarak yüzde 4 daralması ve 16 trilyon USD olarak gerçeklemesi beklenmekte. Önümüzdeki sene ise toparlanacağı öngörülen küresel ticarete ek olarak, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün son bulabileceğini düşünüyoruz. Hükümetimiz tarafından da ihracatımız için oldukça önemli teşvikler açıklanıyor. Rusya ile geçtiğimiz sene ortasına kadar yaşadığımız kriz umuyorum ki 2017’de tamamen ortadan kalkacaktır. Tüm bu gelişmeler değerlendirildiğinde, 2017 OVP hedefimiz olan 153,3 milyar USD’yi geride bırakacağımızı ve hedeflerimize kararlı bir şekilde ilerleyeceğimizi düşünüyorum.”

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ